Spis treści
- Optymalna forma z wypustkami
- Dlaczego prawidłowe odprowadzanie deszczówki ma znaczenie?
- Zapobieganie powstawaniu kałuż w praktyce
- Trwałość i stabilność dzięki kostce brukowej
- Jak ułożyć stonowane, a jednocześnie ciekawe wzory z kostki brukowej?
- Ażurowe już nie tylko parkingi
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Aspekt proekologiczny kostki brukowej wynika głównie z właściwości surowców użytych do jej tworzenia, natomiast może mieć ona dodatkowe cechy sprawiające, że gotowa nawierzchnia będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Mowa o odprowadzaniu wód opadowych oraz wody z roztopów śniegu do gruntu, aby nie spływały do miejskiej kanalizacji, i jednocześnie zapewnieniu odparowywania tej wody. Szukając rozwiązania na własną posesję lub do zagospodarowania innej przestrzeni warto poznać takie rozwiązanie. W ABW Superbruk jest to kostka PRO EKO.
Optymalna forma z wypustkami
Wyróżnikiem takiej formy są wypustki znajdujące się po bokach. Prawidłowe układanie sprawia, że pomiędzy poszczególnymi elementami tworzą się niewielkie przestrzenie dające dostęp do gruntu. Przestrzenie te można zasypać materiałem przepuszczalnym, na przykład piaskiem lub grysem, zależnie od oczekiwanego efektu wizualnego. Odpowiednie będzie także wysianie trawy, która również z czasem wypełni wspomniane luki i dodatkowo podkreśli naturalny charakter całości.
Dlaczego prawidłowe odprowadzanie deszczówki ma znaczenie?
Spośród kluczowych argumentów najważniejsze są problemy dotyczące odwodnień liniowych w gruncie na posesji oraz zakaz odprowadzania deszczówki do kanalizacji sanitarnej. W pierwszym przypadku zaburzyć pracę systemu odwodnień mogą między innymi skoki temperatur, nadmiar opadów w krótkim okresie, a także niewystarczający kąt nachylenia terenu, w drugim natomiast chodzi między innymi o bezpieczeństwo urządzeń w przepompowniach. Gdy do przepompowni i oczyszczalni trafiają ścieki rozcieńczone wodą deszczową, ze względu na zmienione ich parametry zużywa się więcej energii elektrycznej oraz preparatów chemicznych, aby uzyskać postać oczyszczoną, która może wrócić do obiegu. Z opisywaną tutaj kostką brukową można więc na co dzień dbać o najbliższe otoczenie, a także o ogół społeczeństwa.
Zapobieganie powstawaniu kałuż w praktyce
Niegroźne z pozoru kałuże mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, dlatego dzięki odpowiednio dobranej kostce brukowej zapobiega się ich powstawaniu. Chociaż woda opadowa z kałuż pomaga nawilżać glebę i stanowi ważne ogniwo w lokalnych łańcuchach pokarmowych, to w nieodpowiednich miejscach może zaszkodzić, na przykład przenosząc zanieczyszczenia z powierzchni, po których spływa. Mowa chociażby o olejach silnikowych czy chemikaliach. Wybrukowany teren z możliwością przenikania do gruntu ma znaczenie również w tak prozaicznym kontekście.
Trwałość i stabilność dzięki kostce brukowej
To również istotne argumenty, ponieważ długoletnie wygodne użytkowanie oznacza rzadszą potrzebę wymiany nawierzchni, a tym samym mniej procesów produkcyjnych w przeliczeniu na daną posesję. Mimo układania z odstępami na wypustki, dany podjazd, parking czy chodnik będą stabilne, gotowe na ruch pieszy i kołowy. Na trwałość przekłada się natomiast wysoka jakość kruszyw stosowanych w procesie produkcji.
Jak ułożyć stonowane, a jednocześnie ciekawe wzory z kostki brukowej?
Dostępność wersji szarej oraz grafitowej wystarczy do przygotowania klasycznego lub bardziej urozmaiconego zagospodarowania terenu. Geometryczna forma niewielkich prostokątów zapewnia spójność każdego projektu, a możliwość ułożenia obramowania całości albo wyodrębnionych powierzchni, stworzenia układu kasetonowego lub innych kompozycji to tylko kilka z wielu opcji. Wybierając kostkę brukową warto postawić na projekt dopasowany do specyfiki danej przestrzeni.
Ażurowe już nie tylko parkingi
O kostce brukowej układanej z odstępami myślały wcześniej głównie osoby chcące zagospodarować parkingi, między innymi w przestrzeni miejskiej. Dostępność nowoczesnych wersji sprawia, że jest to propozycja również na nowoczesne posesje, modna, a jednocześnie proekologiczna. Wizualny ład oraz minimalizm to trend ponadczasowy.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są zalety kostki brukowej w wersji proekologicznej?
Kostka brukowa proekologiczna umożliwia odprowadzanie wód opadowych do gruntu, co zapobiega powstawaniu kałuż i przeciążeniu kanalizacji. Dodatkowo, jest trwała i stabilna, co przekłada się na rzadszą potrzebę wymiany nawierzchni.
Czy kostka brukowa z wypustkami jest trudna w montażu?
Nie, kostka brukowa z wypustkami jest łatwa w montażu. Wypustki tworzą niewielkie przestrzenie, które można wypełnić piaskiem, grysem lub zasianą trawą, co podkreśla naturalny charakter nawierzchni.
Jak kostka brukowa pomaga w ochronie środowiska?
Dzięki możliwości odprowadzania deszczówki do gruntu, kostka brukowa pomaga w ochronie środowiska poprzez zmniejszenie obciążenia kanalizacji i zapobieganie przenoszeniu zanieczyszczeń z powierzchni do wód gruntowych.
Jakie wzory można tworzyć z kostki brukowej?
Kostka brukowa dostępna jest w różnych kolorach i kształtach, co pozwala na tworzenie klasycznych oraz bardziej urozmaiconych wzorów, takich jak układy kasetonowe czy kompozycje geometryczne.
Czy kostka brukowa jest odpowiednia tylko na parkingi?
Nie, nowoczesne wersje kostki brukowej z powodzeniem można stosować nie tylko na parkingach, ale także na posesjach prywatnych, co zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność.